Techfest 2024

Zbieraj pečiatky a získaj ASUS ROG ALLY na Techfeste

Už sa na vás tešíme a chceli by sme vám pripomenúť našu super výzvu, v ktorej môžete získať neuveriteľné vecné ceny. Stačí nazbierať 6 pečiatok od našich vystavovateľov v EXPO zóne a ste zaradený do žrebovania, kde hlavnou cenou je aj ASUS ROG ALLY. Viac o tomto super šikovnom zariadení si môžete prečítať v recenzii.

V malom saši veľké srdce

ROG Ally: Skvelá handheld konzola, v ktorej si nájde to svoje každý.

Dnes si na trhu môžeme vybrať z viacerých verzií handheld konzol, ale Ally by som určite zaradila do kategórie vreckových počítačov, ktoré vedia zabaviť, ale aj plnohodnotne nahradiť počítač a to doslova.

Už pri rozbalení vás zaujme jeho pekný jednotný dizajn a prevedenie, ktoré dobre padne do ruky.  Vzhľadom na parametre, ktoré spĺňa, určite prekvapí aj svojou hmotnosťou, ktorá je len 608g. 7 palcový full HD display po prvom zapnutí spĺňal naozaj všetko, čo sľuboval a teda pre mňa bol display dostatočne úplný na to, aby som sa vedela ponoriť do hry tak, ako na inom zariadení. Len musím dodať, že nie som úplný fanatik do hier, skôr obyčajný konzument a teda nie som ani extrémne náročná, ale myslím že toto zariadenie naozaj nesklame ani náročnejších hráčov.

V jednoduchosti zhrniem parametre, aby sme sa mohli pozrieť na moju skúsenosť.

Mozgom tohto zariadenia je procesor AMD Ryzen™ Z1 Extreme (architektúra „Zen4“ so 4nm procesom, 8 jadier / 16 vlákien, 24 MB celkovej medzipamäte, frekvencia až 5,10 GHz) a grafiku má na starosti AMD Radeon™ (AMD RDNA™ 3, 12 CU, až 2,7 GHz, až 8,6 teraflopov). Operuje na systéme Windows 11 Home. Disponuje integrovanou pamäťou 16 GB a úložiskom 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD. Má reproduktory Dolby Atmos a zabudovaný mikrofón. Konektorová výbava: audio konektor, kombinovaný port USB-C a čítačka kariet microSD. Viac nájdete na https://rog.asus.com/sk/gaming-handhelds/rog-ally/rog-ally-2023/spec/

Čo som skúsila na tomto zázraku počas môjho testovania?

Výrobcovia si stoja za tým, že sa na tomto zariadení dá hrať takmer každá hra, čo je aj pravda. Obrovské možnosti v nastavení prostredia tohto zariadenia naozaj umožňuje všetko a viac menej komfortne. Nebudem tu riešiť koľko FPS ktorá hra dosiahla (nájdete to na mnohých platformách, kde to testovali), ale  testy ktoré, som zatiaľ videla dokázali, že Ally naozaj plní to, čo sľubuje. Za krátku chvíľku, čo som zariadenie testovala som vyskúšala zopár hier, ktoré som hrala aj na iných zariadeniach (hlavne na počítači).

Northgard

Musela som si zapnúť desktop mode (Northgard nie je optimalizovaný na konzoly). Pomerne jednoduché ovládanie, prezeranie mapy a celkovo išlo všetko ako má, len si človek musel zvyknúť chvíľku, keď je zvyknutý klasicky na myš a klávesnicové skratky. Hra išla hladko a bez zaseknutia.

League of Legends

Z mňa „no go“, jedine pripojené cez dokinu na monitor, klávesnicu a myš. Samozrejme, stačilo by si zvyknúť na ovládanie, ale LOL je náročné na používanie rôznych tlačidiel, takže je to trošku zložitejšie (a možno som iba stará škola). Ally umožňuje customizovať si všetky tlačidlá a uložiť si ich podľa hry, čo je veľká výhoda keď hrávate mnoho hier a hlavne v prípade hier ako je League of Legends. Každopádne z pohľadu kvality a hrateľnosti to splnilo všetky očakávania a hra išla hladko a bez zasekávania, aj keď mi trošku prikúrilo na zariadení.

Ori and the Will of the Wisps

Krásna plošinová hra s nádhernou grafikou a príbehom. Hrať túto hru na tomto zariadení bola skutočná a pohlcujúca zábava. Možno som to iba ja, ale ak hrám niečo čo ma baví a je to pekné, ostatný svet okolo neexistuje. Úprimne som sa bále, že tento menší (myslím oproti veľkému monitoru a TV, na ktorých obyčajne hrávam) display ma nedokáže vtiahnuť do seba, ale pri tejto (a nie len pri nej) sa to podarilo. Všetko išlo hladko a graficky dokonale.

Kingdom Come: Deliverance

Toto je veľmi pekná akčná a bojová hra. Ally umožnilo hrať hru v peknom rozlíšení a bez špeciálnych nastavení grafiky. Ovládanie hry v game móde bolo pohodlné a bezproblémové (pre mňa… zasa som si musela trošku zvyknúť, keďže som hrala hru na počítači) aj vďaka kompaktnosti zariadenia, teda všetky tlačidlá sú akoby na správnom mieste a to ovládanie je naozaj komfortné.

The Walking Dead

Adventúra alebo teda interaktívna dejová hra, ktorú som hrala asi najviac zo všetkého. Táto hra je veľmi nenáročná na ovládanie, čiže nie je tu ani o čom, čo sa týka hrania. Vizualita super, komfortné hranie a bez akýchkoľvek problémov.

Záver

Táto konzola je ako stvorené pre hranie adventúr, plošinoviek a všeobecne singleplayer hier. Samozrejme, svoje miesto si tu nájdu aj moba hry, stratégie alebo podobne. Hranie hier bolo pohodlné, nastavenie zariadenia veľmi intuitívne a praktické. Ako som písala na začiatku v malom saši veľké srdce a to naozaj – výkon, praktickosť a všestrannosť – naozaj nesklamal. Displej bol pre mňa nad očakávanie a naozaj mi nechýbal veľký monitor. Celé prevedenie zariadenia je naozaj kvalitné – ľahká váha, komfortné držanie (možno by oponoval niekto, kto má väčšie ruky), kompaktný dizajn, príjemné tlačidlá a super dotykový display.

Medzi hlavné nevýhody zariadenia patrí určite výdrž batérie, takže pri cestovaní určite myslite na zdroj nabíjania (powerbanku alebo iné). Mňa prekvapilo, že zariadenie nedisponuje HDMI, ale vyskúšala som ho pripojiť na klasický monitor so zabudovanou dokinou a všetko fungovalo bez problémov. Všetky hry som skúšala hlavne priamo na zariadení bez pripojenia na monitor a musím povedať, že miestami dosť prikurovalo a sálalo teplo.

Toto zariadenie je ako stvorené pre ľudí, ktorí hľadajú kompromis medzi konzolou a počítačom a nemajú miesto na veľké zariadenia alebo cestujú a chcú si svoje hry zobrať so sebou. Taktiež je to super vec pre deti, tzv. hracia konzola, na ktorej si urobia aj úlohy do školy (tip na darček za vysvedčenie 😊). Vďaka tomu, že to je vreckový počítač, je vhodný na mnohé úkony od hrania hier, cez pozeranie streamovacích platforiem až po prácu alebo robenie úloh a to za dobrú cenu. Dokovacia stanica naozaj vyrieši všetko a teda konzola vie byť naozaj všestranným zariadením.

Fotogaleria:

Autor: Lea Hudecová

Foto: Lea Hudecová

Ďalšie články

Už sa na vás tešíme a chceli by sme vám pripomenúť našu super výzvu, v ktorej môžete získať neuveriteľné vecné ceny. Stačí nazbierať 6 pečiatok od našich vystavovateľov v EXPO zóne a ste zaradený do žrebovania, kde hlavnou cenou je aj ASUS ROG ALLY. Viac o tomto super šikovnom zariadení si môžete prečítať v recenzii. V malom saši veľké srdce ROG Ally: […]

V dnešnom rýchlo sa vyvíjajúcom technologickom prostredí stojí Dell Technologies na čele inovácií a prináša transformačné riešenia naprieč rôznymi odvetviami. Popri prípravách na Techfest sme nadšení, že vám môžeme predstaviť najnovšie pokroky v oblasti AI a ako naše špičkové produkty zmenia budúcnosť práce a produktivity.
ThinkPad X1 Fold kombinuje inovatívny dizajn s výkonnými technológiami, ako je 32 GB LPDDR5 pamäť a viac ako 1TB SSD úložisko. Je poháňaný procesorom Intel, ktorý dynamicky nastavuje spotrebu energie a má predinštalovaný operačný systém Windows 11.
Na tohtoročnom Techfeste predstaví značka Kingston všetky svoje najnovšie pamäte FURY DRAM dosahujúce až 8000MT/s, a tiež všetky SSD vrátane absolútne najpredávanejších diskov ako KC3000 a FURY Renegade NVMe