SECURITY

Buďte fér s originálnym softvérom

Buďte fér s originálnym softvérom

Spoločnosť Microsoft svojou kampaňou Be Fair otvára často diskutovanú tému o užívaní softwaru z druhej ruky. Kampaň poukazuje na výhody legálneho softwaru, ale poskytuje aj tipy, ako spoznať potenciálne nelegálny software.  Ako vlastne spoznáte, či je kupovaný softvér nelegálny?

 

Existuje niekoľko spoľahlivých spôsobov, ako to spoznať:

  • Nakupujte u obchodníka, ktorého poznáte a veríte, že predáva legálny software a že v prípade potreby vám poskytne podporu pre kupovaný software.
  • Vyvarujte sa nakupovaniu alebo sťahovaniu softwaru online a dávajte pozor na ceny, ktoré sa zdajú až príliš výhodné. Informujte sa o produktoch, ktoré chcete kúpiť.
  • Hľadajte známky legálneho softwaru, ako je napríklad štítok GML (Genuine Microsoft Label)

 

Ten najlepší a najmenej nákladný spôsob ako zakúpiť legálny software je získať ho vo vopred nainštalovanom novom počítači. Pri zakúpení nelegálneho alebo nelicencovaného softwaru môžete byť zraniteľný voči vírusom a malwarom a vystaviť sa tak zvýšenému nebezpečenstvu krádeže identity alebo bankového účtu. Výkon vášho počítača môže poklesnúť, nebudete môcť získať podporu pre produkty a naviac budú všetky prípadné riešenia týchto problémov nákladnejšie. Jednoducho to za to riziko nestojí.

 

Spoločnosť príležitostne dostáva aj otázky týkajúcej sa tejto problematiky, a to hlavne k nákupu a užívaniu licencií z druhej ruky. Okrem toho zákazníci spoločnosti niekedy dokladajú licencie na software z druhej ruky ako dôkaz o poskytnutí odpovedajúcej licencie pri kontrolách a auditoch v rámci Software Asset Managementu. Preto spoločnosť doporučuje starostlivo preskúmať pôvod ponúkaného softwaru a nakupovať len od autorizovaného distribútora, predajcu.

 

Zobraziť viac >>

Comments are closed

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak